Twoja strona firmowa nie jest bezpieczna? Masz problem!

I to nie jeden, a trzy problemy… 

Zauważyłeś już pewnie, że kupiłem domenę dedykowaną dla tego bloga – www.soloprzedsiebiorca.pl i przekierowałem na nią ruch ze wszystkich miejsc (i dotychczasowej domeny lukjanow.pl). Teraz zawsze z „www” na początku – wygląda na to, że to poprawia ranking w Google.

Bezpieczna strona www.soloprzedsiebiorca.pl

Jeżeli wchodzisz na swoją stronę i nie widzisz obok adresu takiej ładnej kłódeczki, to masz 3 problemy…

Problem nr 1 – Ranking

Jeżeli nie korzystasz z bezpiecznego połączenia SSL („https” w adresie i zamknięta kłódeczka), to Twoja strona jest traktowana przez wyszukiwarki jako mniej bezpieczna. Twój serwis od razu spada w rankingu. Nie wiadomo jak bardzo… Ale jest duża szansa, że link do strony Twojego biznesu znajdzie się niżej niż link konkurencji, której strona jest bezpieczna. Tak naprawdę już w 2014 roku Google ogłosiło, że ten element będzie miał wpływ na ranking. Wydaje się jednak, że dopiero teraz ma naprawdę istotne znaczenie.

Problem nr 2 – Niechęć użytkowników

Od niedawna użytkownicy Twojej strony zobaczą w przeglądarce Chrome (będącej niekwestionowanym liderem wśród przeglądarek) taki brzydki komunikat – „Niezabezpieczona” przy adresie (tutaj na przykładzie innego bloga). A po kliknięciu również parę słów wyjaśnienia.

Niezabezpieczona strona

Czy podałbyś na tej stronie swoje dane osobowe? Dane karty kredytowej? Ja też nie! Choćby w wynikach wyszukiwania strona była na pierwszym miejscu…

Problem nr 3 – Możliwa blokada

W skrajnych przypadkach może się zdarzyć, że przeglądarka – „widząc” jakie dane mają zostać wysłane niezabezpieczonym formularzem, zablokuje (lub bardzo utrudni) użytkownikowi możliwość ich przesłania. Ba! Czasem nawet zablokuje wyświetlenie formularza.

Wyszukiwarki też potrafią przestać w ogóle wyświetlać link do strony, gdy ocenią, że ktoś może na niej podać wrażliwe dane. To dobrze, bo dzięki temu możemy czuć się bezpieczniej, gdy podajemy dane naszej karty kredytowej na jakiejś stronie.

Zainstaluj certyfikat teraz!

Jeżeli jeszcze nie masz certyfikatu, który zabezpiecza Twoją stronę, to czym prędzej go zdobądź i zainstaluj!

Na szczęście ostatnio nazwa.pl daje certyfikaty SSL za darmo do każdej kupionej u nich domeny, więc nie kosztowało mnie to dodatkowo ani grosza. Ty taki certyfikat możesz kupić za grosze w innych miejscach. Wszystko zależy od Twoich potrzeb i zasobności portfela. Nie może to być więc wymówką do nieposiadania SSLa na stronie firmowej.

Większość hostingów jest już od dawna przygotowana na to rozwiązanie i stara się to ułatwiać. Często nie pobierając za to dodatkowych opłat. Nie odkładaj tego na jutro, tylko zrób to teraz. Może się okazać, że będzie to zaledwie kilka kliknięć!

Jeżeli masz wątpliwości jaki ceryfikat wybrać lub jak go zainstalować, napisz do mnie, a ja Ci pomogę. Nie czekaj! Z każdym dniem tracisz kolejnych klientów!