Jak zacząć?

Ludzie pytają mnie jak zacząć. Co zrobić w pierwszej kolejności, żeby zbudować własny biznes. Jeżeli szukasz odpowiedzi na to pytanie, to koniecznie czytaj dalej!

Dlaczego chcą otworzyć własny biznes? Powodów może być wiele…

 • czują, że muszą coś zmienić,
 • chcą zarabiać więcej,
 • nie znoszą swojego szefa,
 • zawsze marzyli, żeby założyć własny biznes,
 • zauważają niszę, której (mają wrażenie) nikt nie zauważa,
 • 1000 innych.

Co słyszą od przyjaciół, rodziny, a nawet osób, które już swój biznes prowadzą? – Rób dalej to co robisz, tylko na własny rachunek.

No pewnie, przecież to takie proste! Powiedzmy, że jesteś księgowym. Rzucasz etat w korporacji, modnym teraz – Centrum Usług Wspólnych. Idziesz do urzędu. Zakładasz firmę w jednym okienku. I już klienci ustawiają się, żeby skorzystać z Twoich porad.

 

Pasywny dochód

Jeżeli czytasz ten artykuł, to zapewne tłumy klientów nie dobijają się do Twoich drzwi. I co najważniejsze – znalezienie klientów to nie jest to, co tak naprawę musisz zrobić w pierwszej kolejności. No chyba, że już rzuciłeś pracę, a Twoje konto świeci pustkami 😉

Nie chodzi tu też o proste przestawienie się z usług świadczonych pracodawcy na usługi świadczone własnym klientom. Na ten temat powstała już cała masa poradników. Tutaj próbujemy po godzinach stworzyć biznes, który może przynieść pasywny dochód. Poza tym walczymy o $10.000 miesięcznie. Jeżeli nie jesteś lekarzem, prawnikiem, albo konsultantem, który bierze 400 zł/h, będzie to raczej niemożliwe.

Zacznij rozwijać swój biznes

Jak zacząć rozwijać własny biznes?

To skoro nie zaczynamy od szukania klientów, to jak zacząć? Od określenia tego, czym będzie się zajmował Twój biznes. Od tego będzie zależało wszystko inne.

Na czym się znasz

Na pewno znasz się na wielu rzeczach. Wiele osób nie docenia swoich dotychczasowych doświadczeń. Jeżeli pracujesz na etacie w jakiejś firmie, to znasz masę szczegółów z jej działania – nawet jeżeli nie zajmujesz się nimi na co dzień.

Zrób listę 10 rzeczy, na których się znasz lub o których wiesz najwięcej.

Księgowość, zarządzanie projektami, email marketing, pisanie, programowanie, projektowanie grafiki, uprawa kwiatów, gotowanie, samochody, piłka nożna, elektronika, biegłość w jakimś języku, organizowanie konferencji, prowadzenie sklepu internetowego, prowadzenie magazynu, podróżowanie po świecie… Opcji jest tak wiele, że ciężko je tu wszystkie wypisać. Skup się nie tylko na doświadczeniach zawodowych, ale również prywatnych.

Wybierz 10 i spisz je na kartce lub w jakimś notatniku elektronicznym – w kolejności od tych, które uznajesz najbardziej wartościowe.

W czym może Ci pomóc współmałżonek i dzieci

Wiem, że nie zrobiłeś listy z poprzedniego punktu. Wróć do tego i zrób ją! Jedyną dobrą wymówką na nierobienie tej listy, jest to, że już taką listę posiadasz 😉

Często zapominamy o tym, że nasi małżonkowie też na czymś się znają i mogą nam pomóc w prowadzeniu biznesu. Może Twoja żona pisze świetne teksty, a Twoje dzieci lepiej znają różne platformy społecznościowe, niż Ty kiedykolwiek poznasz 😉

Mogą też być dobrym źródłem informacji o Tobie. Patrząc z boku, mogą zauważyć cechy, których Ty u siebie nie zauważasz. Korzystają też na pewno z internetu i pewnie będą w stanie Ci pomóc w wyborze biznesu idealnego dla Ciebie.

Kto inny może wesprzeć Cię wiedzą i doświadczeniem

Otacza Cię wielu ludzi, którzy mogą Ci pomóc w stworzeniu i rozwijaniu biznesu. Zaczynając od Twoich przyjaciół, którzy też jakoś zarabiają na życie i na pewno chętnie podzielą się swoją wiedzą, za którą w normalnych warunkach musiałbyś słono zapłacić.

Nie zapominaj też o kolegach z pracy. Szczególnie w dużych firmach ludzie mają swoje wąskie specjalizacje. Czasem wystarczy jedno pytanie, żeby posunąć jakiś temat do przodu, a trudno znaleźć na nie odpowiedź w internecie. Koleżanka z pracy chętnie wyskoczy na jakiś lunch i poopowiada Ci o tym, czym się zajmuje na co dzień.

Na koniec zostawiłem różnego rodzaju spotkania. Jeżeli mieszkasz w większym mieście, to takich spotkań jest więcej, niż czasu, który będziesz na nie miał. Wejdź na meetup i znajdź spotkania, które pomogą Ci w rozwoju biznesu.

Ile masz pieniędzy i innych potrzebnych zasobów

Pieniądze są oczywiste – pewnie wiesz ile ich masz. Ale pomyśl też o potencjalnie dostępnych zasobach – pożyczka od rodziny, dostęp do niskooprocentowanego kredytu, dostęp do inwestorów.

Ważne jest nie tylko to, ile masz pieniędzy, ale też ile z nich chcesz lub możesz poświęcić na rozwój nowego biznesu. Pieniądze są jednym z kluczowych elementów decydujących o tym, jaki biznes będziesz mógł wybrać.

W inne zasoby mogą wchodzić samochód, laptop, drukarka laserowa, ale też te mniej oczywiste – legalne oprogramowanie do obróbki grafiki, opłacony dostęp do serwerów, czy pakiet 10 godzin konsultacji prawnych.

Ile masz czasu

Ile masz czasu na rozwijanie biznesu? Jakiego rodzaju jest to czas?

 • Dojazd do pracy autobusem zajmuje Ci codziennie 2 godziny i możesz coś poklikać na telefonie? Świetnie!
 • Masz dzieci i musisz zawozić je na trening, gdzie czekasz na nie godzinę w samochodzie? Zapisz to!
 • Biegasz codziennie 1h i masz czas wtedy pomyśleć. Też się przyda.
 • Najcenniejszy będzie czas, który można w skupieniu poświęcić na biznes po godzinach.

I najważniejsze – powinieneś się wysypiać. Jest to niezbędne, żeby normalnie egzystować w pracy, już nie mówiąc o dodatkowym biznesie. Jedna nieprzespana noc od czasu do czasu nie wyrządzi wielkiej szkody, szczególnie jeżeli jesteś jeszcze przed trzydziestką. Jednak stałe niedosypianie spowoduje tylko, że Twój biznes będzie się rozwijał słabiej i wolniej. Been there, done that 😉

Pomysły na biznes

28 pomysłów na biznes po godzinach dla solo-przedsiębiorcy

Żeby zacząć, trzeba w końcu wybrać, czym się będziesz zajmował. Poniżej znajdziesz listę biznesów, które można realizować samodzielnie po godzinach. Każdy z nich może potencjalnie zapewnić przychód $10.000 miesięcznie. Wymagają różnych umiejętności i czasu, żeby to osiągnąć, ale w każdym przypadku znajdziecie solo-przedsiębiorców, którym się to udało.

 1. Sklep internetowy
 2. Sprzedaż na allegro
 3. Blog / Podcast / Videoblog
 4. Książki / ebooki / audiobooki – ich samodzielne wydawanie, np. na Amazonie
 5. Pisanie poradników dostępnych on-line
 6. Aplikacja SaaS (Software as a Service) – mój wybór 😉
 7. Aplikacja / gra mobilna dostępna przez Sklep Google lub App Store
 8. Pośrednictwo pracy – wyszukiwanie talentów, zaopiekowanie się nimi i „sprzedanie” ich firmom
 9. Pośrednictwo nieruchomości
 10. Sprzedaż (on-line) wycieczek oferowanych przez duże biura podróży
 11. Programy partnerskie / Afiliacja – zarabianie na polecanie innym produktów i usług
 12. Robienie zdjęć, ilustracji i filmów za pieniądze – umieszczanie ich na takich serwisach jak iStock czy Fotolia
 13. Tworzenie templatek stron WWW – np. pod kątem popularnych sklepów internetowych czy WordPressa
 14. Doradztwo – pod warunkiem możliwości sprzedawania wiele razy tego samego, np. pobieranie opłat za porady jak w danym momencie inwestować na giełdzie
 15. Szkolenia on-line – umieszczane we własnym serwisie lub w serwisach typu Udemy
 16. Projektowanie i produkcja na zewnątrz (u dostawców) – np. mebli, zabawek, elementów wyposażenia domu
 17. Tworzenie projektów architektonicznych – np. domy dla rodzin z dziećmi
 18. Tworzenie projektów CV i innych profesjonalnych dokumentów
 19. Tworzenie logo i symboli do wielokrotnego wykorzystania
 20. Opatentowanie czegoś – choć w Polsce mało popularne, to za granicą ludzie zbijają na tym majątki
 21. Kupowanie i sprzedaż domen – wymaga kreatywności i rynek jest już trochę nasycony, ale nadal jeszcze można na tym zarobić – wszystko zależy od tego, jak dobrze trafisz i jak drogo sprzedasz
 22. Tworzenie analiz biznesowych i sprzedaż ich wielu firmom, które są nimi zainteresowane
 23. Inwestowanie własnych pieniędzy – na giełdzie, w cudzy biznes…
 24. Inwestowanie cudzych pieniędzy
 25. Sprzedaż koszulek i gadżetów własnego projektu
 26. Tworzenie rozszerzeń do popularnych przeglądarek
 27. Tworzenie rozszerzeń do popularnych aplikacji (JIRA, Heroku, sklepów internetowych, WordPress)
 28. Tworzenie muzyki – podkłady muzyczne, jingle, dźwięki akcji

A gdyby tak połączyć 2 lub więcej? 🙂

 

Co dalej?

Wiesz już jak zacząć… i w tym momencie powinieneś już wiedzieć jaki biznes będziesz rozwijać (a przynajmniej od jakiego zaczniesz), jakie masz możliwości i kto może Ci w tym pomóc. Jeżeli nie, to daj sobie chwilę i wróć do początku artykułu. Nie idź dalej, dopóki nie będziesz miał pomysłu na biznes.

W jednym z następnych artykułów dowiesz się, co zrobić, żeby Twój biznes nie był taki, jak tysiące innych. Jak się wyróżnić i jak się dowiedzieć, kim są Twoi klienci.

I koniecznie zapisz się na newsletter, żeby mieć dostęp do ekskluzywnych treści!

Jak jeszcze mógłbym Ci pomóc w odpowiedzi na pytanie jak zacząć? Napisz w komentarzu…