Podsumowanie – wrzesień 2018

W tym miesiącu skupiłem się na „wymyśleniu” biznesu. Wstępne wyliczenia pokazują, że w ciągu 4 miesięcy (czyli już za 3 miesiące) muszę mieć gotowy prototyp, a w ciągu 6 miesięcy gotową do sprzedaży pierwszą wersję aplikacji. Inaczej nie mam szans zdążyć ze zbudowaniem bazy klientów, którzy wygenerują oczekiwany przychód $10k miesięcznie.

Poniżej znajdziesz podsumowanie września 2018.

Koszty – 252,91 zł

Adobe Photography Plan (Photoshop + Lightroom) 44,25 zł
Facebook ads – post Czy pracodawca może zabrać mi biznes rozwijany po godzinach? 29,00 zł
Heroku – 1 Hobby Dyno 26,48 zł
Jetbrains – PHP Storm 49,38 zł
Pisaki artystyczne Art Pen, Lyra, zestaw 30 kolorów 103,80 zł

Gdyby ktoś się zastanawiał po co mi pisaki artystyczne, to niech podpowiedzią będą przyszłe infografiki i oprawa graficzna strony aplikacji.

Reklama na Facebooku była tylko próbna. Tak naprawdę była realizowana w 2 etapach – 10 zł (1 dzień) i 19 zł (1 dzień). W obu przypadkach testowałem potencjalne grupy docelowe bloga. Efekty tego były – delikatnie rzecz ujmując – mizerne. Przy okazji analityka Facebooka podpowiedziała mi co nieco o tym, jak ulepszyć to w przyszłości.

PHP Storm to moje podstawowe narzędzie do efektywnego programowania, a Photoshop i Lightroom pomagają mi obrabiać grafikę i zdjęcia, które wykorzystuję na blogu, przy budowaniu aplikacji i tworzeniu materiałów marketingowych.

O testach Heroku pisałem w artykule PaaS czy VPS – jaki wybór dla solo-przedsiębiorcy? Nie ujmuję tu kosztów serwera VPS, bo jest to koszt innych moich biznesów, o czym też pisałem w tym artykule.

Czas – 32h

W tym miesiącu nie miałem zbyt wiele czasu na ten biznes. W pracy i w domu wiele się działo.

Przychody – 0 zł

Plany na następny miesiąc

W przyszłym miesiącu skupię się na stworzeniu prototypu aplikacji. Mam nadzieję, że w październiku uda się wygospodarować znacznie więcej czasu na ten obszar. W końcu napiszę też, co mi chodzi po głowie i czym ten produkt będzie różnił się od wielu innych na tym rynku.

Równocześnie będę myślał o sposobach pozyskania pierwszych klientów. Na pewno co najmniej jeden artykuł będzie temu poświęcony i pozwoli mi poukładać dotychczasową wiedzę i pomysły.

 

Co jeszcze według Ciebie powinno zawierać takie podsumowanie miesiąca? Napisz!